ehaliyle / Sağlık / COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs hastalığı olarak tanımlanan COVID-19, yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu, yeni keşfedilen bulaşıcı hastalıktır.
COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

 

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?Koronavirüs hastalığı olarak tanımlanan COVID-19, yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu, yeni keşfedilen bulaşıcı hastalıktır. 

 

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs (COVID-19) hastalığına yakalanan çoğu kişi, bu hastalığı hafif veya orta COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?düzeyde semptomlar göstererek, özel herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşebilmektedir.

Koronavirüs (COVID-19), kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Farklı bireyleri farklı biçimlerde etkileyen hastalık sürecinde, enfekte statüsündeki kişilerin çoğu, hafif veya orta düzeyde belirtilerle, hastaneye kaldırılmadan da iyileşmektedir.

Belirtileri Nelerdir? 

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında “Korona” olarak tabir edilen, COVID-19’ a neden olan bu virüs, çoğunlukla enfekte kişinin nefes vermesi , öksürmesi veya hapşırması sonucunda ortaya çıkan damlacıklar yoluyla bulaşır. Açığa çıkan bu damlacıklar, çok ağır olduklarından havada asılı kalamazlar ve yere ya da yüzeylere düşerler. 

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs enfekte olan birinin yakınındayken havayı solursanız veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunursanız hastalığın size de bulaşması mümkündür. Bu yüzeylere temas ettikten sonra ellerinizi gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunursanız siz de enfekte olabilirsiniz.

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs Belirtileri (Yaygın) :

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Yorgunluk

Koronavirüs Belirtileri (Seyrek):

 • Ağrı ve sızı
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • İshal
 • Konjunktivit
 • Tat alma veya koku duyusunun kaybı
 • Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Koronavirüs Belirtileri (Ciddi Semptomlar):

 • Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı veya göğüste baskı
 • Konuşma veya hareket kaybı

 

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

COVID-19 enfekte kişilerde direkt alt ve üst solunum yollarını etkilediğinden, hastalıkta ilk görülen ve şikâyet edilen durum kuru öksürüktür. Sık sık ve sürekli devam eden kuru öksürük hastalığın belirtileri arasındadır. Bununla birlikte virüsün neden olduğu bir diğer önemli belirti, nefes darlığı şikayetidir.  Nefes darlığı her enfektede görülmeyebilir fakat genellikle kişilerde solunum sıkıntısı yaratır ve bu durum ilerlerse hastanın tıbbi gözlem altına alınması gerekmektedir. 

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir? Şayet daha önceden solunum rahatsızlıkları yaşamış bir bireyse; solunum sıkıntısı olma olasılığı ve şiddeti, bu alt nedenlere bağlı olarak daha da yükselebilir. 

Koronavirüsün sebep olduğu en önemli belirtilerden biri de yüksek ateştir.  Bu semptom enfekte kişilerde görülen en önemli belirtiler arasındadır. Corona-virus vücutta çeşitli tahribatlar oluşturduğundan vücut ateşle bu duruma tepki vermektedir. Ayrıca virüsün vücutta yarattığı tahribata göre, kişide kas ve eklem ağrılarının yanı sıra; halsizlik, yorgunluk az da olsa ishal gibi durumlar da gözlenebilir.

Bu belirtilerin her biri için hastalığın tedavi süreci ve yöntemi farklılık gösterebilmektedir. 

Örneğin, hafif semptomlar gösteren, herhangi başka bir kronik sağlık problemi olmayan kişiler, tedavi sürecini evde geçirebilmektedir. Halk arasında ‘hastalığı ayakta atlatmak’ deyimi ile bilinen bu durumdaki bireyler, beslenme alışkanlıkları ve kişisel dikkatle tedavi sürecini tamamlayıp, iyileşebilmektedirler.

COVID-19 Nedir? Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Ciddi semptomlar gösteren bireyler içinse süreç daha farklı işlemektedir. Bu bireyler aciliyetle tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır. İlgili belirtileri gösteren kişiler hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak uzman desteği almalıdır.

Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken; corona virüsle enfekte olan kişiler bu semptomları ortalama 5 ila 6 gün içinde göstermeye başlar. Bununla birlikte, belirtiler ve semptomları gösterme süreleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bu süre 14 güne kadar uzayabilmektedir.

Türkiye Güncel Koronavirüs (COVID-19) Tablosu için; https://covid19.saglik.gov.tr

Dünya Güncel Koronavirüs (COVID-19) Tablosu için; Tıklayın 

Coronavirüs COVID-19 Son Durum Haritası

Web
Tasarım