ehaliyle / Ekonomi / Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket İflas ertelemenin KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile yasaklanmasıyla birlikte bir çok firma konkordato için mahkemeye başvuruyor.  Son dönemde ard arda gerçekleşen ekonomik olaylar, piyasaların bir türlü dengeye ulaşamaması derken borçlarını ödemekte zorlanan bir çok şirket sahibi çözümü konkordato ilan etmekte buldu. Türkiye’de bilinirliği yüksek, başlıca köklü firmalar […]
Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

İflas ertelemenin KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile yasaklanmasıyla birlikte bir çok firma konkordato için mahkemeye başvuruyor. 

Son dönemde ard arda gerçekleşen ekonomik olaylar, piyasaların bir türlü dengeye ulaşamaması derken borçlarını ödemekte zorlanan bir çok şirket sahibi çözümü konkordato ilan etmekte buldu. Türkiye’de bilinirliği yüksek, başlıca köklü firmalar bile bu mali kırılganlık ortamında çare olarak konkordato yoluna gidiyor. 

Yaşanan zorlukların üstesinden gelemeyen çoğu şirket konkordato ilan etti. 

Konkordato süresi içinde, şirket borçlarının anlaşmalarda belirlenen oranı ödenirken; bu süre zarfında yeni borç alınamıyor, alacaklılar şirket için herhangi bir haciz işlemi başlatamıyor. Bkz.konkordato nedir? 

1-YEŞİL KUNDURA

 Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Temelleri 1948’de Yeşil Kardeşler tarafından atılan ayakkabı devi Yeşil Kundura Sanayi A.Ş.’nin çeşitli illerde 13 franchise mağazası bulunuyor. 

Son dönemde, ülkedeki yüksek faizlerin uzun vadeli yatırımlara imkan vermemesi, TL’ de yaşanan değer kayıpları ile satışların azalması ve ithal girdilerin kur dalgalanmalarından etkilenmesi gibi sebeplerle şirket, İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato talebinde bulundu. Mahkeme kararı onadı ve şirkete üç ay geçici süre vererek, şirket faaliyetlerinin denetimi ve onayı için iki konkordato komiseri atadı.

2-HOTİÇ 

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Türkiye’de 150 noktada satışı bulunan, piyasada 80 yılı aşkın bir süredir varlık gösteren ayakkabı devi Hotiç, geçtiğimiz günlerde konkordato ilan ettiğini açıkladı.  Hotiç’in CEO’su Alihan Hotiç, yaptığı basın açıklamasında şirketin son dönem 

gerçekleşen piyasa hareketlerinden etkilendiğini ve buna bağlı nakit sıkışıklığı çektiğini belirtmişti. 

 3-KESKİNOĞLU

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Türkiye merkezli şirketler grubu olan Keskinoğlu , tarım, gıda, lojistik ve sağlık gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. 55 yıldır faaliyette olan Keskinoğlu Şirketler Grubu, iflas erteleme yasaklanınca, yaşadığı nakit sıkışıklığı sorununu aşmak için konkordato başvurusu yaptı. 

Şirket, konkordato nedenini ticari faaliyetlerini devam ettirebilmek olarak açıklarken, bu süresi boyunca firma yönetimindeki bir çok kişi mal varlığını satışa çıkarmıştı. Haliyle yaşanan mali sıkıntılar sebebiyle şirket bünyesinde çalışan bir çok işçinin de işine son verildi.

4-REMOİLYakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Türkiye genelinde bir çok bayii bulunan akaryakıt dağıtım şirketi Remoil’ in, yıllık cirosu 300 milyon lira civarında. İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato talebinde bulunan Remoil’in başvurusu mahkeme tarafından kabul edildi . 

Kısa vadeli banka kredilerindeki sorunlarının yanı sıra bankaların yeniden yapılandırma talepleri hususunda sürüncemede kalan şirket haliyle çözümü konkordato ilanında buldu.

5-MAKRO MARKET

Makro Market A.Ş , Türkiye genelinde 253 mağazaya sahip. Ve yıllık şirket cirosu 1.7 milyar lira civarında. Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Makro, 6 bin 500 kişiye de istihdam sağlıyor. Fakat içine düştüğü mali sıkıntıyı aşamaması, firmayı konkordato talebine itti.  

pastedGraphic.png

6-KAŞIBEYAZ RESTORANLARI

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Kırkbeş yılı aşkın faaliyette olan İstanbul’un en eski ve köklü restoranlarından Kaşıbeyaz Turizm İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin biri Ankara’da olmak üzere toplam beş şubesi bulunuyor.

Ünlü restoran zinciri, mali darboğaz yaşamasını gerekçe göstererek, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeleri atlatamaması nedeniyle konkordato talebi için Bakırköy Ticaret mahkemesine başvuruda bulundu. 

7-PALET İNŞAAT

 Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın inşasını gerçekleştiren köklü inşaat firması Palet İnşaat, konkordato talebinde bulundu. Aynı zamanda futbol yorumcusu Ömer Üründül’ün babasının da kurucu ortağı olduğu şirket yarım asırdır faaliyet gösteriyor. 

Yapılan başvuru dilekçesinde , kısa vadeli borçların ödenmesi hususunda zorluk çekildiği belirtildi. 

8-ASTALDİ 

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde yüzde otuz üçlük hisse sahibi olan İtalyan firması Astaldi, geçici bir mali dar boğaz yaşayan  şirket Roma’da konkordato başvurusunda bulundu. Konkordato talebindeki büyük rol, şirketin üçüncü köprü işletme hisseleri.

Şirket sermaye artırımı için , 350 milyon euro değerindeki köprü hisselerin satışını bekliyor. Fakat konkordato haberlerinin yayılmasıyla şirket hisseleri yüzde 19.3 değer kaybetmiş durumda.  

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Firma yetkililerinden gelen açıklamada ise, geçici finansal gerginliği atlatabilmek için , bir kriz yönetim aracı olan konkordatoya başvurulduğu belirtiliyor.

9-EURONET CAR RENTAL

Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

Araç kiralama sektörünün önde gelen firmalardan biri olan Euronet Car Rental , yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca konkordato talebiyle mahkemeye başvurdu. Hacizlere karşı korunma isteği olan şirketin, ilgili davasında tedbir kararı verildi. 

Euronet Car Rental firması yaklaşık 20 yıldır kendi alanında faaliyet gösteriyor.

10-AKER İNŞAAT

 Yakın Zamanda Konkordato Talebiyle Dikkat Çeken 10 Şirket

                                                                          *Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesi

Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesi inşası gibi ,ünlü projelere imza atan Aker İnşaat A.Ş de konkordato furyasında yerini alan firmalardan biri oldu. 

Merkezi Ankara olan Aker İnşaat A.Ş. , elli yıla yakın bir süredir inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Yakın tarihte mali darboğaza giren şirket, hacizlere karşı koruma talebinde bulunarak Ankara 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato davası açtı. 

Mahkeme şirket faaliyetlerinin denetlenmesi için bir konkordato komiseri heyeti atadı.

Web
Tasarım