ehaliyle / Yaşam / Mimlendin Sen Artık… Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Mimlendin Sen Artık… Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Mimlendin Sen Artık… Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir? Mimlemek kelimesi, Osmanlı Devleti zamanında kullanılmış ve günümüzde olumsuz bir durumu belirtmek, işaretlemek, işaret etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kökeni ise Arap alfabesinin yirmi dördüncü harfi olan ‘mim’ den gelmektedir.   Osmanlı’da özellikle Abdülhamit döneminde ünlenen bu terimin günümüzde negatif bir anlamının olmasının sebebi, dönemin siyasi evrak […]
Mimlendin Sen Artık…  Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Mimlendin Sen Artık…

Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Mimlemek kelimesi, Osmanlı Devleti zamanında kullanılmış ve günümüzde olumsuz bir durumu belirtmek, işaretlemek, işaret etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kökeni ise Arap alfabesinin yirmi dördüncü harfi olan ‘mim’ den gelmektedir.

Mimlendin Sen Artık...  Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

 

Osmanlı’da özellikle Abdülhamit döneminde ünlenen bu terimin günümüzde negatif bir anlamının olmasının sebebi, dönemin siyasi evrak ve yazışmalarından hasıl olmuştur. Bu yazışmalar içerisinde padişah Abdülhamit , okuduğu belirli evraklara yahut makamına gelen jurnallerin arka köşesine ‘mim’ harfini yazarmış. Eklenen bu harf, o evrakın padişah tarafından ‘okunduğu, bilindiği’ ve ‘akıbetinin ona kaldığını’ belirten bir anlam taşırmış.

Mimlendin Sen Artık...  Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

 

Öte yandan yine Osmanlı Devleti Dönemi’nde mali kayıtlar yapılırken bir tür şifreleme dili ürünü olarak da kullanılmıştır. ‘Siyakat’ adı verilen bu mali yazışma dilinin kullanılma sebebi evrakların deşifre olmamasıdır. Kayıtların üzerine bu şifreler yerleştirilirken bazı önem arz eden ‘mühim’ evrakların üzerine zamanla ‘mim’ harfi yazılmaya başlanmıştır. Bu harf üzerine yazıldığı kaydın önem teşkil ettiğini belirtirmiş. Dolayısıyla dönem yazışmalarında ve evraklarında ‘mim’ harfi çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum neticesinde ise ‘mimlenen evraklar’, ‘mimlenen politik unsurlar’ tarih sahnesinde sıklıkla kullanılmıştır.

Mimlendin Sen Artık...  Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Günümüzde genellikle iyi olmayan, hoşa gitmeyen bir davranış veya düşüncesinden dolayı o kişiyi hakkında iyi düşünülmeyen insan sınıfına koyma durumu için kullanılır. Ayrıca yine insanlar çevresinde, insan kaynaklı gelişen olayları ifade ederken ‘mimledim’,’mimlendin’ kelimeleri kullanılmaktadır. Bu kullanıştaki anlam ise, o kişi ve olayların; mimleyen kesim tarafından olumsuz şekle büründüğünü veya o kişilere karşı önyargılı olmak gerektiği, onlara temkinli yaklaşmak gerektiğini ifade eder.

Mimlendin Sen Artık...  Mimlemek Nedir? Mimlenmek Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Sıkı arkadaş ortamı olanların pek de dert edinmediği ‘mimlemek’ durumu kısa zamanda bumerang etkisi gösterebiliyor. E haliyle günümüz standartları düşünüldüğünde her birimiz potansiyel mimliler olarak dolaşıyoruz ortalıkta…

 

Web
Tasarım