ehaliyle / Eğlence / Netflix’e Neler Oluyor? Netflix’te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

Netflix’e Neler Oluyor? Netflix’te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

NETFLIX’E NELER OLUYOR? NETFLIX’TE YENİ DÖNEM İÇİN HAREKETLİLİK! NETFLIX Nedir? İnternetin yaygınlaşması ve mobil teknolojilerin geliştirilmesiyle artık birçoğumuz televizyondan uzaklaşmış durumdayız. Fakat her ne kadar evde ekran başına oturup TV izleyemesek de, yerli/yabancı diziler, takip ettiğimiz TV programlarını internetten sezon sezon izleyebiliyoruz. Radyo televizyon sektöründe sanal aleme uyum çalışmalarının başlamasıyla birlikte kanallar yayınlarını internet ortamına […]
Netflix’e Neler Oluyor? Netflix’te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

NETFLIX’E NELER OLUYOR? NETFLIX’TE YENİ DÖNEM İÇİN HAREKETLİLİK!

NETFLIX Nedir?

İnternetin yaygınlaşması ve mobil teknolojilerin geliştirilmesiyle artık birçoğumuz televizyondan uzaklaşmış durumdayız. Fakat her ne kadar evde ekran başına oturup TV izleyemesek de, yerli/yabancı diziler, takip ettiğimiz TV programlarını internetten sezon sezon izleyebiliyoruz.

Radyo televizyon sektöründe sanal aleme uyum çalışmalarının başlamasıyla birlikte kanallar yayınlarını internet ortamına aktarmaya başladı. Fakat tüm bu farklı yayınların bir araya getirilmesi izleyiciler için ciddi kolaylık sağlıyor. E haliyle popüler dizi ve filmlerin tek bir ortamda paylaşılması internet kullanıcılarına istedikleri fırsatı sunmuş oldu.

Netflix'e Neler Oluyor? Netflix'te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

DVD Satış& Kiralama İşi ile Başladı

Netflix, video içerik dağıtımı alanında iş gören bir film-dizi yapımcılığı kuruluşudur. Amerika kökenli olan kuruluş kendi dizi ve filmlerini de üretiyor. 1997 yılında Kaliforniya’da kurulan şirket,  internet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı sağlama ve DVD dağıtımı alanlarında yola çıkmıştı.

Netflix'e Neler Oluyor? Netflix'te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

Net&Flicks

Netflix’in adı, İngilizce internet anlamındaki “net” ve Amerika günlük konuşma dilindeki “filmler” anlamına gelen “flicks” kelimelerinin birleşiminden geliyor.

Netflix'e Neler Oluyor? Netflix'te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

190 Ülkede Faaliyet Gösteriyor

Netflix, Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika’nın tamamı, Güney Amerika ülkeleri ve Avrupa ülkelerinde hizmet veriyor. Ayrıca, Hollanda, Danimarka, İrlanda, İsveç, Norveç, Fransa, Finlandiya, İsviçre, Avustralya, Belçika, Almanya, Lüksemburg, İngiltere şeklinde uzayıp giden bir medya içerik dağıtım ağıyla 190 ülkede yayınlarına devam ediyor. Ve tüm bu ülkelerden toplam üye sayısı 130 milyon kişi.

Netflix'e Neler Oluyor? Netflix'te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

2018 Sonuna Kadar 1000 Orijinal İçerik Hedefi

Netflix, içerik üretimine ilk dizisi olan “House of Cards” ile 2013 yılında başladı. Ve o tarihten bu yana film ve televizyon dizisi üretim işine ivme kazandıran şirket, sadece 2016 yılında 126 orijinal dizi ve film yayımladı.

Kuruluş 2018 yılı planlarını açıklarken, bu yıl sonuna kadar kendi orijinal içerik sayısını 700’e çıkarmayı planladıklarını belirtmişti. Netflix CEO’su Ted Sarandos , geçtiğimiz günlerde yatırımcı firmalara seslendiği bir konferansta, 2018 yılı sonuna kadar orijinal içerik sayılarını 1000’e ulaştırmayı planladıklarını söyledi. Bu ani artış çıtayı yükseltmekten başka bir şey olamazdı!

Netflix'e Neler Oluyor? Netflix'te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

Sezonun Tamamını Beklemek Zorunda Olmak…

Yayıncılık alanına girmesiyle birlikte televizyon dünyasının çehresini değiştiren online içerik devi Netflix, kendi kurallarını koymaya devam etti. Paylaştığı dizilerini haftalık bölümler halinde yayınlamak yerine, tüm bir sezonun tamamını ayna anda yayınlama kararı aldı. Bu uygulamasıyla yeni bir trend başlatan Netflix, dizilere sonradan başlayan kullanıcılar için ‘bir oturuşta bir sezon bitirme’ konforunu sunuyor. Öte yandan güncel dizi takipçileri içinse bu durum ‘yeni bölümleri kaçırdığında beklemek zorunda olmak’ gibi problemler oluşturabiliyor.

Netflix'e Neler Oluyor? Netflix'te Yeni Dönem İçin Hareketlilik!

Netflix’te Yeni Dönem İçin Hareketlilik

Online yayın platformu Netflix’ten geçtiğimiz günlerde yeni bir haber geldi. Şirket yeni yayın döneminde içerik üretimi, satın alma ve geliştirme amaçlı harcamaları için 2 milyar dolar borç finansmanı hedefliyor.

İlgili rapora göre, 2021 yılına kadar küresel çapta 200 milyon aboneye ulaşmayı planlayan Netflix’in bu yıl için hisse fiyatları %60 civarı arttı. Fakat bu artışa rağmen, Netflix’in içerik üretimi için borçlanmaya gitmesi finans analistleri tarafından olumsuz karşılanıyor.

2018 yılında içerik yatırımına 12 milyar dolar civarı para harcayan online platformun yeni dönemde, içerikler arası reklamlara yer vermesi öngörülüyor.

Web
Tasarım