ehaliyle / Yaşam / Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik Uzun yıllar boyunca süren eğitim hayatı ve bir çırpıda geçip giden zaman sonunda okuldan mezun oluyoruz.Bir çoğumuz okul biter bitmez iş hayatına atılma kararı almaktadır. Ve adeta sudan çıkmış balık olan bizler bu yeni serüvenimizde işe nasıl koyulacağımızı kestiremez, nasıl bir yol izleyeceğimizi bilemeyiz.Size […]
Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

Yeni Mezunlar Dikkat!

Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken

10 Kişisel Özellik

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel ÖzellikUzun yıllar boyunca süren eğitim hayatı ve bir çırpıda geçip giden zaman sonunda okuldan mezun oluyoruz.Bir çoğumuz okul biter bitmez iş hayatına atılma kararı almaktadır. Ve adeta sudan çıkmış balık olan bizler bu yeni serüvenimizde işe nasıl koyulacağımızı kestiremez, nasıl bir yol izleyeceğimizi bilemeyiz.Size sunacağımız 10 maddelik kişisel özellik ve alışkanlığı yaşamınıza hızla yerleştirip, uygulamaya başlarsanız çok geçmeden kendiliğinden işlerin yoluna girmeye başladığını göreceksiniz. Kısaca hem kariyer hem de bireysel bir kazanımdan söz ediyoruz.

1) En az bir konuda ‘çok iyi’ ol 

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

Size her koşulda getiri sağlayabilecek bir yetkinliğe sahip olmalısınız. Freelance olarak çalışabileceğiniz, bu iş arama sürecinde kendi kendinize yetebileceğiniz bir ‘iyi’ olmalı bu yeteneğiniz. Örneğin, herhangi bir dile çeviri boyutunda hakimiyet, bilgisayar programlarını iyi kullanabilmek, tasarım, çizim, spor eğitmenliği, yemek yapabilmek gibi meziyetlerden herhangi birine sahip olursanız bunu hızlıca gelire dönüştürebilirsiniz.Malum her şeyin hızla aktığı bi dönemdeyiz. Zihni açık tutun.

2) Pazarlamayı bil, satışçı ol

 

Çok sık ziyaret edeceğiniz CV yükleme ve iş arama sitelerinde göreceksiniz ki Satış-Pazarlama departmanında derya deniz eleman arayışı bulunmaktadır. Öte yandan satışı sadece başkalarının firmalarında ürün, mal pazarlamak olarak düşünmeyip kendi yetenekleriniz noktasına indirgeyebilmelisiniz. İş görüşmelerinizde firma insan kaynakları yetkilisini yahut günlük ikili diyaloglarınızda karşı tarafı ikna etmek için yaptığınız pazarlamayı kendi hayatınıza ve yeteneklerinize de uygulayabilirsiniz. Evet yeteneğinizi satabilmelisiniz. Satış ve ikna kabiliyetlerini edinmeniz size güzel avantajlar saylayacaktır.

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

3) Akılda kalan ol

İnsanlarla sohbet edeceğiniz, iletişim kabiliyetinizi aktif olarak kullanabileceğiniz ortamlara girmekten kaçınmayın. Kısa kısa sohbetlerde pratikleşin, usta olun. İnsanların akıllarında kalan kişi olmak için bu diyaloglar size fırsat sunacaktır. Onların hafızasında olumlu bir etiket bırakmalısınız.  İnsanlara kim olduğunuzu anlatırken, yaptığınız işten bahsederken heyecan verici, imrendirici ve samimi bir imaj çizin.  O işi neden yaptığınızı ve kimlere ne fayda sağladığınızı direkt, açık ve umut verici bir şekilde ortaya koymanız  akılda kalmanıza yeterli olacaktır.

4)Kendi networkün olsun

İnsanlarla diyaloglarınızı boşu boşuna sohbet olsun diye gerçekleştirmeyin. Onlar için değer yaratmaya çalışın ve değer katan olun. Network’ ün temelinde tanıştığınız insanların çokluğu veya büyüklüğünden ziyade, tanıştığınız büyük insanlara yardım etmiş olup olmadığınız vardır. Kaç mühim insana, ne denli yardımlarda bulundun? 

Hayatta yeni fırsatlara, yeni fikirlere ve bizi diğer insanlara götürecek güvenilir, güçlü insanlara her daim ihtiyacımız vardır ve olacaktır. Kendi Network’ünüzü oluşturup, büyütmelisiniz.

  

5) Nö Endişe, Don’t Panic!

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

Şu hayatta endişe kadar enerji tüketen bir durum yok! İşleri endişe ederek yoluna koyamayacağımız da bir gerçek. Dolayısıyla endişeden uzak, planlı ve organize davranışlarla yola devam etmek, zihni sağlıklı, pozitif bilgilerle beslemek gerekir.

Bedenimiz de bir nevi elektronik alet mantığıyla çalışır. Kendimizi yorup, strese sokup enerjimizi düşürmektense; bizi deşarj edecek, hayat motivasyonumuzu yükseltecek kişi, olay ve işlere yönelmekte fayda var.

Plan yapmak ve uygulamaya başlamak süreci, endişeleri kendiliğinden minimuma indirecektir.

6)Meditasyon yapmayı bil

Dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi günümüzün baş belası sorunlarının en birincileridir. Bu noktada meditasyon paha biçilemez bir hediye. 20 dakikalık bir meditasyonun 2 saatlik uykuyla eşdeğer olması araştırmalara konu olmuş bir gerçeklik iken; vakti verimli kullanmayalım da ne yapalım a dostlar.   

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

7)Kişisel gelişimini artır

Gününüzün çoğunu TV, bilgisayar başında ya da sosyal medyada vakit öldürerek geçirmeyin. Kitap okumaya başlayın, okuma sevmiyorsanız o kitapların özetlerine hakim olun (özet dinleyebilirsiniz). Seminerlere, forumlara, sempozyumlara katılın. Kısaca öz değerinizi artırın. Her birimiz pazara kattığımız değer ölçüsünce karşılık alıyoruz. Yani güzel maaşlı işlerde çalışmak istiyorsak, kalitemizi, yeteneklerimizi artırabilmeli, fark yaratan kişi olabilmeliyiz. Profesyonel yaşamın altın kuralı, başarıya giden yol kişisel gelişimden geçer.

8) Para biriktirmek şart

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik

İşe başlamadıysanız biraz zor gibi görünebilir ama ‘şart’ dedik; sırf biriktirebilmek için bile günlük, part-time işleri denemeniz size bir kapı açılmasını sağlayacaktır. 

Kendi işiniz veya bir başkasının işinde çalışmanız bu gerçeği değiştirmez, ufak ufak geleceğe yatırım yapabilmelisiniz. Bu bireysel emeklilik olabileceği gibi, banka birikim hesabı, altın vs olabilir. Şimdiden küçük küçük bütçeniz dahilinde başlarsanız; ileride müthiş rahatlık ve size yoğun tempoda dahi esneklik katar. Bir diğer not; kazandığınızdan fazlasını harcamamayı bilin. Para her zaman kolay elde edilmez.

9)Spor yap, sağlıklı ol

Spor yapmak beraberinde öz disiplin ve denge gibi profesyonel hayatın en çok talep ettiği iki unsuru taşır. Size keyif veren bir spor bulun ve rutin olarak yapın.

Yeni Mezunlar Dikkat! Mezuniyet Sonrası Derhal Edinilmesi Gereken 10 Kişisel Özellik10) Seyahat et, araştır, bil

Gez,  gör , öğren. Gitmediğin yahut görmeyi hayal ettiğin yerlere gitmeye çalış, kendine fırsatlar yarat. Gezdikçe, yeni kültürlerle karşılaştıkça hayata bakışınız da genişleyecek ve her bir seyahatinizden kendinize yarattığınız katma değerlerinizle dönüyor olacaksınız.

Web
Tasarım